Młodzież walczy o czyste powietrze

0
585

Duszący i nieprzyjemny zapach spalonego plastiku, gumy czy innych tworzyw sztucznych stał się dla nas codziennością. Dużo ludzi wrzuca takie odpady do swoich pieców z brakiem świadomości, jakie skutki niesie za sobą ta z pozoru tania i łatwa metoda.

Nie wiedzą oni, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze to nic w porównaniu do szkód, jakie wyrządzili sobie i środowisku. Istotnym problemem jest również palenie w nieekologicznych piecach, potocznie zwanych „kopciuchami”. Czy wiecie, że aż 52% pyłów pochodzi z ogrzewania budynków paliwami stałymi? Co za tym idzie, jest ono główną przyczyną fatalnego stanu powietrza w Polsce.

Jesteśmy …

.zespołem uczniów z Liceum Ogólnokształcącego nr 5 we Wrocławiu. W ramach ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z teorii” stworzyliśmy wyjątkowy projekt bezPIECzni, który skupia się na poważnym problemie zanieczyszczania powietrza. W skład zespołu wchodzi Zofia Szczygieł, Amelia Głuszak, Kinga Kruk, Aleksandra Bober, Julia Konwent i Antoni Miszkurka.

Każdego dnia na świat przychodzą nowe życia, które będą zmagać się z trudnościami spowodowanymi niską jakością powietrza. Zanieczyszczona planeta to miejsce coraz bardziej niezdatne do życia, a podejmowane decyzje i działania mają wpływ nie tylko na ludzi, ale także na otaczającą nas florę i faunę. Możemy się tylko domyślać, co przyniesie przyszłość, jeśli nie zaczniemy działać już teraz.

{„origin”:”gallery”,”uid”:”4687515C-00EB-40B3-A9C9-F6A8AF64ACDF_1616663638498″,”source”:”other”}

Celem…

… naszego projektu jest zwiększanie świadomości ekologicznej i edukowanie Polaków na temat ochrony powietrza poprzez przedstawianie takich powszechnych problemów jak palenie w „kopciuchach” czy występowanie smogu. Zachęcamy ludzi do wymiany pieca, ponieważ ogrzewanie paliwami stałymi, takimi jak węgiel czy drewno, powoduje emisję niebezpiecznych zanieczyszczeń, które przyczyniają się do znacznego pogorszenia stanu powietrza.

Aktywnie…

… działamy w mediach społecznościowych – Facebooku, Instagramie i YouTubie, gdzie umieszczamy treści związane z ochroną powietrza. Wydrukowaliśmy 1200 ulotek, które niedługo będziemy rozdawać na terenie Wrocławia. Przeprowadziliśmy również ankietę dotyczącą zagadnień projektu, która otrzymała aż 544 odpowiedzi. Wnioski wyciągnięte z odpowiedzi ankietowanych pojawiły się już w mediach społecznościowych.

Aby dotrzeć…

… do jak największej liczby beneficjentów, staramy się nawiązać współpracę z innymi podmiotami, dla których ekologia jest ważna. Nawiązaliśmy współpracę z programem „Zmień piec”, który udziela wsparcia osobom zainteresowanym wymianą pieca. Wierzymy, że nasze działania przyczynią się do zmniejszenia ryzyka, jakie niesie za sobą palenie w piecach oraz niedbanie o środowisku, w którym żyjemy.

Jesteśmy kreatywni i ambitni, jednak stawiamy sobie mierzalne i realistyczne cele. Naszym hasłem przewodnim jest „Bezpieczny piec, zdrowa przyszłość”. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, dlatego otwarcie mówimy o potrzebie dbania o planetę w trosce o zapewnienie sobie i kolejnym pokoleniom zdrowej przyszłości. Zatem zacznijmy ratować świat już teraz – nie czekajmy!

Nasze media:

Facebook: https://www.facebook.com/bezpieczni

Instagram: https://www.instagram.com/bezpieczni/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCYE-VU-BosMDT7fmMMArBSg

Zostaw komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here