Seniorzy i Zielony Pierścień

0
1517

Elementem Zielonego Pierścienia Wrocławia – projektu Marka Zalewskiego (na zdjęciu) kandydata Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, który ma być wdrożony wokół innych polskich miast jest działalność która skupia się na edukacji młodzieży, ale także wokół szeroko pojętej polityki senioralnej.

Seniorzy często zajmujący się wnukami zasługują na wiedzę i dostęp do ekologicznej żywności po racjonalnych cenach. Władze Wrocławia min. Rada Miasta Wrocławia, uwzględniając zmiany demograficzne zachodzące w polskim społeczeństwie, powinny w sposób wyjątkowo dokładny zajmować się polityką senioralną.

Osoby starsze…

… są bowiem grupą, której potrzebne jest kompleksowe wsparcie. Stąd powołana ostatnio – KOMISJA DO SPRAW POLITYKI SENIORALNEJ. Powołanie Komisji Rady Miasta Wrocławia ds. Polityki Senioralnej jest istotnym elementem budowania kompleksowego wsparcia dla różnych grup społecznych oraz odpowiedzią na dynamiczny wzrost liczby Seniorów we Wrocławiu. Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, zazwyczaj chcą być aktywni, także na emeryturze, dlatego w działaniach przedmiotowej komisji prace będą skierowane na stworzenie osobom starszym warunków do aktywnego i satysfakcjonującego i ZDROWEGO życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Kluczowe jest bowiem zapobieganie wykluczeniu osób starszych. Aktywni seniorzy korzystają już z projektów finansowanych w ramach Rządowych Programów na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, takich jak Senior Vigor czy Senior +. Komisja ds. Polityki Senioralnej działa na rzecz osób starszych oraz współpracować z fundacjami, stowarzyszenia, wolontariatami w czterech priorytetowych obszarach: edukacji osób starszych, aktywności społecznej promującej integrację wewnątrz i międzypokoleniową, partycypacją społeczną osób starszych oraz usług społecznych dla osób starszych. Należy jednak pamiętać, że nie każdy Senior cieszy się dobrym zdrowiem i jest samodzielny czy aktywny. Do tych właśnie osób i ich opiekunów, KOMISJA DO SPRAW POLIYKI SENIORALNEJ będzie kierowała swoje wsparcie, zaangażowanie i dedykowane programy, tak by zamienić obecną sytuację w efektywną pomoc, która polegać będzie na wspieraniu instytucji gminnych, fundacji, stowarzyszeń oraz osób fizycznych, w realizacji usług opiekuńczych dla Wrocławskich Seniorów.

Współpraca

– Dlatego właśnie z radnymi Agatą Gwaderą-Urlep oraz radną Martą Kozłowską postanowiliśmy połączyć działania senioralne z projektem Zielony Pierścień Wrocławia, obserwując, że oprócz zaangażowanych rodziców polujących na zdrową żywność, seniorzy są kolejną najbardziej aktywną grupą w kooperatywach spożywczych i działaniach promujących zdrową żywność – mówi Marek Zalewski. – Kluczową jest dla nich cena żywności, ale także dostępność i przeniesienie sfery działań w organizowaniu rolnictwa wspieranego społecznie poza Internet (nie wszyscy posiadają konta na Facebooku) – tylko do bezpośrednich grup, które spotykają się w ramach osiedlowych akcji. Seniorzy aktywnie mogą włączyć się w działania, które wymagają zaangażowania czasowego. W ten sposób komplementarnie uzupełniają aktywnych rodziców, którzy często nie mają czasu odebrać swojej paczki od rolnika nawet raz w tygodniu. Z kolei nie każdy rolnik ma czas przebywać dłużej w mieście i zajmować się zbytem i dystrybucją. W zamian za korzystniejsze ceny seniorzy – odpracowują swoje uczestnictwo w kooperatywie poświęcając kilka godzin w tygodniu na pilnowanie stacjonarnych punktów przekazywania paczek ze zdrową żywnością. nawiązują się przy tym znajomości, wymiany doświadczeń i przepisów kulinarnych.

Przy okazji…

… takie punkty mają szansę zmienić się w stałe Eko-punkty sprzedaży ze sprawiedliwy cenami, sprawiedliwymi to jest takimi na jakie wszyscy Wrocławianie zasługują.

– Mój pomysł na zmiany w transporcie, który jest odpowiedzią na rozmowy które odbywałem z seniorami z miejscowości ościennych Wrocławia – zaznacza Marek Zalewski. – Nocne weekendowe pociągi – do miejscowości wokół Wrocławia to także ukłon w stronę seniorów np z Obornik Śląskich, Wołowa, Brzegu Dolnego czy Trzebnicy którzy chcieli by do Opery w piątek czy sobotę, a w tej chwili są z tego wykluczeni. Mogły by one one kursować piątek – niedziela do godziny drugiej w nocy.

(ur)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMoskaliki…
Następny artykułFestiwal Kultur w SP 42

Zostaw komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here