W czym mogą pomóc dane ukryte w kamerach?

0
546

Ile informacji możemy pozyskać z kamer CCTV? Więcej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać! Wiedzą o tym absolwenci Politechniki Wrocławskiej, którzy we współpracy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości PWr założyli firmę Trasee, specjalizującą się w systemach wizyjnych.

Trasee założyli Mateusz Zimoch, Piotr Zieliński, Bartłomiej Kurzeja i Bartosz Gierczak. Wszyscy spotkali się na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr, gdzie studiowali danologię. Ta uruchomiona kilka lat temu specjalność dostępna na kierunku informatyka. Kształci specjalistów, którzy pozyskują wiedzę oraz użyteczne informacje z wielkich zasobów danych zgromadzonych w systemach komputerowych.

Pod koniec studiów uznali oni, że czas rozwinąć skrzydła i założyli własną firmę. Nie była to spontaniczna decyzja – o pracy na własny rachunek myśleli przez cały okres nauki.

– Ten czas, kiedy kończymy studia, jest naszym zdaniem najlepszy na założenie firmy. Nie ma się zazwyczaj wielkich zobowiązań i można poświęcić więcej czasu na rozwój przedsiębiorstwa. Startowaliśmy od zera, wszystko było dla nas nowe i wiele rzeczy nas zaskoczyło, ale myślę, że idziemy dobrą ścieżką – mówi Mateusz Zimoch, prezes Trasee.

Nasi studenci zdecydowali się na współpracę z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości PWr, gdzie umożliwiono im szereg różnego rodzaju konsultacji m.in. prawnych, księgowych oraz dotyczących zdobywania funduszy na rozwój.

Trasee zajmuje się systemami wizyjnymi, analizując dane pochodzące z zewnętrznych i wewnętrznych kamer CCTV. W Polsce tego typu urządzeń jest już ok. miliona, możemy je spotkać choćby w galeriach handlowych, na parkingach czy na dużych skrzyżowaniach.

– Można z nich odzyskać bardzo wiele różnych danych, a my zamieniamy je w rzeczywiste informacje, które przekazujemy naszym klientom. Mogą być one wykorzystywane np. do zarządzania kolejkami w sklepach, informując managerów, że za chwilę trzeba będzie otworzyć dodatkową kasę. Z kolei dzięki śledzeniu ścieżek klientów można rozplanować lepszą ekspozycję towarów na półkach – wyjaśnia Mateusz Zimoch.

Algorytmy mogą być wykorzystywane także do zbierania statystyk związanych z przepływem samochodów. Jeśli jakieś skrzyżowanie bardzo często się korkuje, to dzięki analizie danych można np. zoptymalizować sygnalizację świetlną, żeby w konkretnym kierunku jazdy zielone światło paliło się dłużej.

– Zajmujemy się także anonimizowaniem danych. To nasza najnowsza oferta, która pojawiła się w związku z wprowadzaniem coraz bardziej rygorystycznych przepisów o ochronie danych osobowych. A są nimi np. pojawiające się na nagraniach twarze i tablice rejestracyjne. Nasze oprogramowanie pozwala na ich zamazanie i dzięki temu nagrania mogą być już udostępniane bez przeszkód – wyjaśnia Mateusz Zimoch.

Największym zrealizowanym dotychczas przez Trasee projektem była współpraca z Lotniskiem im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, gdzie wdrożono system zarządzania kolejkami do kontroli bezpieczeństwa. Przedsięwzięcie było prowadzone wspólnie z firmą Bosch.

Zostaw komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here