Tu dorastałem!

0
1033

Zapraszamy na wystawy plenerowe, na północnej pierzei Rynku. Wystawy ukazują historię Wrocławia z dwóch perspektyw. Pierwsza dotyczy historii wrocławskich plakatów, druga zaś wspomnień z dzieciństwa osób dorastających w czasach PRL-u.

Wystawa „Kolory informacji. Plakaty we Wrocławiu 1945-2000” opowiada historię powojennego Wrocławia w nowatorski sposób – poprzez plakaty ukazujące się w mieście od 1945 roku aż do początku XXI wieku. Jeden z najwybitniejszych wrocławskich plakacistów, Tadeusz Ciałowicz, mówił, że plakat „to gatunek sztuki, który można nazwać publicystyką plastyczną”. Dzięki tej – publicystycznej właśnie – funkcji, afisze sprzed lat dają nam coś więcej niż tylko możliwość poznania tego, w jakiej formie przedstawiano wrocławianom informacje. Stanowią bowiem znaki swoich czasów, pozwalające nam przez ich pryzmat prześledzić dzieje i proces kształtowania się powojennego, polskiego Wrocławia. Zobaczyć, jak Wrocław z miasta zrujnowanego stał się nowoczesnym i ważnym ośrodkiem kultury i polityki.

Prezentowane plakaty to dzieła sztuki najznamienitszych reprezentantów tzw. „wrocławskiej szkoły plakatu”, m.in. Ryszarda Gachowskiego, Tadeusza Ciałowicza, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Henryka Tomaszewskiego, Jana Jaromira Alesiuna, Jana Sawki i innych. Wystawa stanowi zatem nie tylko źródło wiedzy historycznej, ale i atrakcyjną galerię grafiki użytkowej.

Tu dorastałem! Dzieciństwo na Dolnym Śląsku w czterech porach roku” to sentymentalna podróż po wspomnieniach mieszkańców Dolnego Śląska, którzy wskrzesili przeszłość swoimi opowieściami oraz fotografiami z domowych albumów. Przypomnieli nam, do czego służył dziecku trzepak, gdzie szukało się zakopanych pod ziemią skarbów i jak ważne były rodzinne uroczystości. Okres PRL-u – dziś kojarzący się z represjami na obywatelach i absurdalnymi poczynaniami władzy – w dziecięcych wspomnieniach bohaterów wystawy, okazał się równie barwny i ciekawy, co młodość kolejnych pokoleń.

Wspomniana wystawa to zbiór fotografii z dzieciństwa tych Dolnoślązaków, których młodość przypada na lata 1945-1989. Pod zdjęciami umieszczono także ich wspomnienia, oraz napisany przez studentów komentarz historyczny. Ekspozycję uporządkowano ze względu na pory roku, z którymi związane są poszczególne wydarzenia z dzieciństwa bohaterów zdjęć.

Obie ekspozycje są efektem pracy studentów kierunku Historia w przestrzeni publicznej (public history). Uniwersytet Wrocławski jako jedyny w Polsce oferuje kształcenie z zakresu popularyzacji wiedzy historycznej w społeczeństwie. Istotą public history jest skupienie się na publiczności. O ile tradycyjna historia koncentruje się na źródłach i stawia pytania „Jak było? Skąd wiadomo, jak było?”, to public history pyta: „Co ludzie wiedzą o przeszłości? Skąd wiedzą? Jak pobudzić ich zainteresowania i jak je wykorzystać?”

Wystawy powstały w ramach zajęć dydaktycznych na kierunku historia w przestrzeni publicznej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzonych przez dr. Wojciecha Kucharskiego z Ośrodka Pamięć i Przyszłość (Centrum Historii Zajezdnia). Można ją będzie oglądać do 28 lutego 2019 r.

(chz)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMniamos pokazuje
Następny artykułDlaczego wy tam chodzicie!?

Zostaw komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here