Białoruś – anegdoty i fakty

0
1198

Gawędziarski styl Artura Zygmuntowicza przyciągnął bardzo wielu klubowiczów Jesiennej Biblioteki chętnych do zapoznania się z nową książką autora „Białoruś – imperium kontrastów”.

Dziennikarz, autor książek, były wieloletni pracownik branży farmaceutycznej już po raz trzeci zawitał na ulicę Jesienną do Filii nr 54 MBP we Wrocławiu. Publikacja Zygmuntowicza o Białorusi została nagrodzona II miejscem w konkursie Książka Podróżnicza Roku na festiwalu MEDIATRAVEL 2018 w Łodzi. Poniżej, jako zachęta do samodzielnego sięgnięcia po tę książkę, niektóre z tematów przedstawionych przez Pana Artura na spotkaniu z czytelnikami.

Białoruś czyli Litwa

Jak scharakteryzował sam autor, jego książka jest osobisto-dziennikarskim zapisem z czterech wizyt w Białorusi, w tym dwóch podróży rowerowych. Podkreślił także, że dzisiejsza Białoruś w całości mieści się w granicach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego wchodzącego w skład Rzeczpospolitej Królestwa Polskiego (zwanej także Rzeczpospolitą Obojga Narodów i istniejącej w latach 1569 – 1795), a obecna Litwa to tylko mała część tego Księstwa Litewskiego – Gdy Adam Mickiewicz w inwokacji do „Pana Tadeusza” wołał „Litwo, ojczyzno moja …”, to miał na myśli obecną Białoruś.

Różnice i zdziwienia

Jedziemy pociągiem osobowym przez Białoruś do naszego punktu startowego. Nie ma tam pociągów dostosowanych do przewozu rowerów, należy je wstawić na przejście między siedzeniami. Przeszkadza to wsiadającym i wysiadającym pasażerom, ale przez trzy godziny jazdy nikt się na nas za to nie wścieka. Białorusini z większą cierpliwością i spokojem znoszą takie uprzykrzające życie rzeczy, nastawieni są do życia bardziej pogodnie niż my.

– Zaraz za przejściem granicznym w Białowieży, na terenie Puszczy znajduje się wieś Wiskule, z pałacem w którym podpisano w 1991 roku rozwiązanie istnienia Związku Radzieckiego (ZSRR). Europejczyk, a szczególnie Polak spodziewa się, że ten fakt historyczny będzie jakoś uhonorowany, chociażby tablicą pamiątkową czy tematycznym zwiedzaniem pałacu. Nie jest to możliwe. Teren jest zamknięty i stanowi prywatną własność prezydenta.

– Za to od samej granicy pytają nas czy jedziemy do siedziby Dziadka Mroza. Nieważna Puszcza Białowieska pod patronatem UNESCO, nieważne historyczne miejsce w Wiskulach, ważna Białoruska Siedziba Dziadka Mroza. Miejsce w środku lasu, w którym NIE MA NIC. Za bramą wjazdową na terenie umieszczone są drewniane rzeźby postaci z bajek. Ta bajkowa wątpliwa atrakcja kosztuje bajeczne pieniądze. Co ciekawe podobne rzeźby postaci z bajek stoją na wielu białoruskich placach zabaw dla dzieci, gdzie można je sobie obejrzeć całkowicie bezpłatnie.

Wojna a poparcie dla prezydenta Łukaszenki

– Dlaczego poparcie obywateli Białorusi dla dyktatorskiego prezydenta jest tak duże? Kluczem jest wojna, Bez tematu wojny nie da się zrozumieć współczesnej Białorusi. Żołnierze białoruscy za czasów ZSRR walczyli najpierw w II Wojnie Światowej, potem w Wietnamie, w Afryce, w Afganistanie. Białorusini mówią, że odkąd Białoruś stała się samodzielnym państwem nie ma już wysyłania ludzi na wojnę, by potem wracali w „drewnianych pudełkach” a w Rosji ciągle tak jest.

Freedom

– Białoruś ma swoją odpowiedź na McDonalda, popularne bary z frytkami i ogólnie – ziemniakiem w roli głównej. Free to po białorusku frytki, dom to dom, co razem daje nazwę baru „Freedom” (ang. – wolność, białoruskie -dom frytek).

Z flagami polskimi

– jechaliśmy podczas drugiej wizyty. Reakcje były bardzo pozytywne, np. po pół godzinie mieliśmy dwa zaproszenia na wesela, jedno polskie i jedno białoruskie. Polacy białoruscy bardzo emocjonalnie reagowali na widok flagi. Pewna starsza Pani podeszła się przywitać z ze wzruszenia pocałowała mnie w dłoń. W innej miejscowości była prośba o przejechanie jeszcze raz, aby dziecko mogło zobaczyć polską flagę.

Relacja i foto: Renata Szpyra

Zostaw komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here