Magia domowych roślinek

0
606

W ramach szkolnego projektu społecznego trzy uczennice Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego na Racławickiej przy we Wrocławiu – Jagoda Mulek, Aleksandra Bielawska i Małgorzata Byrka – obrały za cel szerzenie świadomości na temat znaczenia roślin w życiu człowieka oraz propagowanie ciekawego rozwiązania na uprawę roślin w każdej przestrzeni – window farming (farmy okienne).

Miejski zgiełk jest bardzo męczący – hałas, tłumy, zanieczyszczenia – to coś, z czym mieszkańcy miast mierzą się codziennie. Wielu z nich ucieka od tego do lasów, parków czy ogrodów botanicznych, jednak ostatnio wszyscy zostaliśmy dodatkowo ograniczeni przez sytuację pandemiczną. Mało kto znosi ją dobrze, a brak możliwości ucieczki do ogrodu tylko pogarsza nasz humor. Na ratunek przychodzą rośliny doniczkowe – nasi mali, domowi przyjaciele.

Wszyscy lubimy…

… rośliny, jednak niewielu z nas potrafi podać ich konkretny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a wpływ ten jest ogromny. Większość z nas kojarzy rośliny z tlenem – rzeczywiście produkują one tlen, przetwarzając przy tym dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, ale również mogą z powodzeniem zastąpić nowoczesne filtry powietrza – rośliny, dzięki swoim fizjologicznym właściwościom, są w stanie neutralizować zanieczyszczenia gleby, wody i co najważniejsze – powietrza, pozbywając się z atmosfery nie tylko zagrożeń z zewnątrz, ale również tych, na które jesteśmy narażeni we własnych domach – kurzu, bakterii i wielu innych, które mogą doprowadzić do tak zwanego syndromu chorego budynku – jednostki chorobowej wywoływanej złą jakością pomieszczenia, w którym przebywamy, i niewielką ilością świeżego powietrza. W obecnej sytuacji jesteśmy bardzo narażeni na zapadnięcie na tę chorobę i co za tym idzie, na wszystkie nieprzyjemne jej skutki, m.in.: objawy przemęczenia, mdłości, bóle głowy i problemy z koncentracją. Możemy jej jednak zapobiegać – według badań NASA symptomy tej choroby można łagodzić właśnie dzięki roślinom doniczkowym.

Rośliny…

… wpływają na nas nie tylko w kontekście zdrowia fizycznego – mają one również zbawcze działanie dla naszego stanu psychicznego: rośliny i związana z nimi zieleń budują w nas poczucie spokoju i równowagi, pozwalają odpocząć od otaczających nas ekranów i zaspokajają nasze poczucie estetyki, również w kontekście piękna ich zapachów.

Na drodze do roślinnego raju staje jednak pewien problem – wielu ludzi w miastach nie ma miejsca i czasu na hodowanie roślin w mieszkaniach. Z pomocą przychodzi jednak rozwiązanie, którym zainteresowałyśmy się w ramach szkolnego projektu – window farming (farma okienna). Jest to sposób na miejską hodowlę roślin, polegający na stworzeniu hydroponicznego (bezglebowego – opartego na pożywkach wodnych) systemu, pozwalającego na całoroczną hodowlę i rozwój roślin praktycznie na każdym oknie.

Brzmi to…

… naprawdę skomplikowanie, jednak stworzenie własnej okiennej farmy jest procesem, którego podjąć mogą się zarówno znawcy, jak i zupełni amatorzy, a w internecie istnieją setki projektów i instrukcji, które można z łatwością dopracować i dopasować do własnych potrzeb. Same stworzyłyśmy projekt okiennej farmy, który można znaleźć na naszym dysku google – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy na adres window.farming.mlo@gmail.com Jeden krok może znacząco poprawić jakość naszego życia – wystarczy go zrobić i otworzyć się na magię domowych roślinek.

Małgorzata Byrka
Aleksandra Bielawska
Jagoda Mulek

cof

Źródła:

http://ministerstwozieleni.pl/wplyw-roslin-na-nasze-zdrowie/

https://en.wikipedia.org/wiki/Windowfarm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydroponika

Zostaw komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here